Muzeum Podlaskie ma nową stronę internetową

Nowoczesna, przejrzysta i funkcjonalna – taka jest nowa strona internetowa ukazująca różnorodność największego w regionie Muzeum Podlaskiego – została uruchomiona we wtorek

Działa pod adresem: www.muzeumpodlaskie.pl

Muzeum Podlaskie to jedna z największych instytucji kulturalnych w regionie, podlega pod samorząd województwa podlaskiego, współprowadzone jest przez ministerstwo kultury. Oprócz głównej siedziby, Ratuszu w Białymstoku, w jego skład wchodzi osiem oddziałów, w tym m.in. Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy czy Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej.

We wtorek zaprezentowano mediom nową stronę internetową instytucji udostępnioną pod nowym adresem: www.muzeumpodlaskie.pl.

Także na ten adres przekierowywane mają być osoby, które wpiszą w przeglądarkę dotychczasowy adres muzeum.

Jak mówił dyrektor muzeum dr Waldemar Wilczewski, nowa strona – nowoczesna, profesjonalna i ukazująca działalność muzeum, to duże wydarzenie dla instytucji. Podkreślił, że strona została stworzona „własnymi siłami”, przez pracowników muzeum.

Zastępczyni dyrektora muzeum, która koordynowała prace przy nowej stronie, Krystyna Stawecka powiedziała, że poprzednia strona działała od 12 lat i „straciła swój urok”.

„Chcieliśmy przede wszystkim stworzyć stronę nowoczesną, która będzie przyciągała uwagę piękną szatą graficzną, fotografiami. Zależało nam na tym, żeby ta strona była przejrzysta, funkcjonalna, żeby można było bez problemu po niej się poruszać” – zaznaczyła.

Dodała, że jednym z celów było też spójne pokazanie muzeum.

Nową stronę internetową otwiera film, na którym prezentowane są wybrane zabytki z kolekcji muzeum, towarzyszy im hasło „Muzeum Podlaskie – sztuka i dziedzictwo wieków”.

„Budując tę stronę staraliśmy się przedstawić całe spektrum dziedzictwa, które znajduje się w pieczy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku” – mówiła Zuzanna Gurłacz, kierowniczka działu wydawnictw i promocji.

Na głównej stronie znalazły się prezentacje fotograficzne wszystkich oddziałów muzeum, a po kliknięciu w wybrane zdjęcie, odwiedzający przenoszony jest do strony poświęconej danemu oddziałowi. Tam można znaleźć najważniejsze informacje jak godziny otwarcia, ceny biletów, a także historia danej placówki i zbiory, jakie się niej znajdują. Są też zakładki: aktualności, wystawy i edukacja. Są też odnośniki do publikacji i filmów muzeum.

Strona internetowa jest też miejscem do cyfrowej prezentacji zbiorów muzeum. Można zajrzeć do cyfrowego katalogu muzeum a także zdigitalizowanych poszczególnych kolekcji. Gurłacz mówiła, że cyfrowe kolekcje będą stopniowo uzupełniane. .

Strona została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. (PAP)