Remont mieszkania – czy trzeba zgłosić do administracji?

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, często jesteśmy zmuszeni dokonać remontu. Wiele osób nie wie, że przeprowadzanie zmian w mieszkaniu może wymagać zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Zasady przeprowadzania remontu będą się różnić w zależności od sposobu zarządzania nieruchomością oraz zakresu planowanych prac.

0
844

Rodzaj wykonywanych prac

Przed przystąpieniem do remontu warto określić zakres prac, których będziemy dokonywać w mieszkaniu. Jednakowo w przypadku spółdzielni mieszkaniowej wyszczególniamy trzy rodzaje prac, jakie można przeprowadzić w obrębie naszego mieszkania. Są to kolejno – bieżąca konserwacja, remont oraz przebudowa. Czym charakteryzują się poszczególne z nich i jakich zgód wymagają?

Bieżąca konserwacja

Bieżącą konserwacją lokalu mieszkalnego jest wykonywanie w istniejącym mieszkaniu prac, które mają na celu utrzymanie go w dobrym stanie technicznym, jak również zabezpieczenie przed zużyciem i zniszczeniem. Do bieżącej konserwacji zaliczamy – malowanie i tapetowanie ścian, wymianę płytek w łazience, wymianę grzejników. Prace związane z bieżącą konserwacją nie wymagają od nas posiadania zgody spółdzielni mieszkaniowej ani wspólnoty.

Remont

Mieszkania na sprzedaż Łomża to fraza, która zyskuje na popularności w wynikach wyszukiwania. Takie nieruchomości często wymagają od nas dokonania ingerencji wykraczających poza prace związane z bieżącą konserwacją. Według polskiego prawa remont to różnego rodzaju roboty budowlane, jakie przeprowadzamy w mieszkaniu, których zadaniem jest odtworzenie stanu pierwotnego. W wyniku remontu nie mogą powstawać nowe elementy. W przypadku gdy podczas odtwarzania pierwotnego stanu lokalu, dodatkowo unowocześniamy obiekt, remont zaliczamy jako modernizację. Niektóre z prac remontowych mogą wymagać zgody ze strony zarządcy budynku, dlatego koniecznie powinniśmy sprawdzić regulamin spółdzielni lub wspólnoty przed rozpoczęciem prac.

Przebudowa

Przebudową nazywamy szereg prac budowlanych, w następstwie których następuje zmiana parametrów technicznych i użytkowych mieszkania. Zaliczyć do nich można wyburzenie ściany nośnej, powiększenie otworów okiennych i drzwiowych. Decydując się na przebudowę, konieczne jest uzyskanie ze starostwa powiatowego pozwolenia na budowę. Dodatkowo o planowanej przebudowie musimy poinformować spółdzielnię mieszkaniową.

Przebudowa części wspólnych

Kolejnym przypadkiem jest przebudowa części wspólnych budynku. Prace ingerujące w przestrzeń wspólną wymagają podjęcia przez wspólnotę uchwały, które mogą zostać podjęte zarówno na zebraniu, jak również w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd wspólnoty. Dopiero po uzyskaniu odpowiedniej ilości głosów możemy przystąpić do prac budowlanych.

Mieszkanie spółdzielcze a remont

Osoby, które posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w świetle prawa nie są właścicielami mieszkania, mają oni jednak pełne prawo do korzystania z nieruchomości. Zgodnie z nim wykonywanie bieżących prac konserwacyjnych może odbyć się bez wiedzy spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku remontu i przebudowy sprawę należy wcześniej zgłosić i uzyskać potrzebne zgody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here