GDDKiA: Rozpoczęła się budowa odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód S19 i obwodnicy Bielska Podlaskiego na dk 66

0
14

Rozpoczęła się budowa ok. 10 km odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód przyszłej drogi S19 i obwodnicy Bielska Podlaskiego na dk 66 (Podlaskie) – podała w środę w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku

To inwestycje, które rozpoczęto wraz z początkiem nowego sezonu budowlanego.

GDDKiA kontynuuje również prace budowlane na pięciu innych podlaskich odcinkach trasy S19 oraz budowę obwodnic Sztabina i Suchowoli (obie znajdują się na drodze krajowej nr 8 Białystok-Augustów). Obie te obwodnice powstają w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic.

Kontynuowane są też prace na ostatnim odcinku drogi S61 Via Baltica – Łomża Zachód-Kolno, czyli na zasadniczym odcinku obwodnicy Łomży z nowym mostem na rzece Narew.

Na trasie Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód, który w przyszłości będzie fragmentem trasy Via Carpatia, ruszyły prace przygotowawcze do budowy, wykonawca przejął plac budowy. GDDKiA przypomniała, że ten odcinek S19 w rejonie miejscowości Krynice będzie się łączył z obecną drogą krajową 65 Białystok-Ełk. Budowana droga od zachodu ominie Białystok, a na południu połączy się z obecną drogą S8 (Białystok-Warszawa).

„W tym miejscu powstanie węzeł Białystok Zachód, w układzie pełnej koniczyny, który połączy obie drogi ekspresowe” – przypomniała GDDKiA.

Dodano, że będą przebudowane blisko 2 km drogi S8. Na całym odcinku od Krynic do węzła Białystok Zachód zaplanowano budowę 13 różnych obiektów inżynierskich, w tym mosty na rzekach Supraśl i Biała oraz wiadukt nad torami kolejowymi na trasie Białystok-Ełk.

Od wycinki drzew i pierwszych prac ziemnych rozpoczęła się też z końcem lutego budowa jednojezdniowej obwodnicy Bielska Podlaskiego w ciągu drogi krajowej nr 66. Obwodnica zlokalizowana na południe od Bielska Podlaskiego ma mieć prawie 3 km długości – będzie się zaczynać i kończyć rondem. Droga ma być dostosowana do dużych obciążeń. Droga ma połączyć istniejącą dk 19 i dk 66. Obwodnica ma się połączyć z budowaną drogą ekspresową S19.

Trwają roboty ziemne na odcinkach S19: Haćki – Bielsk Podlaski i Bielsk – Boćki. Odcinki te mają być gotowe w 2025 r. GDDKiA podała, że na obu tych odcinkach trwają prace ziemne, odwodnieniowe, budowa zaplanowanych obiektów inżynierskich.(PAP)