Nowoczesny drewniany budynek będzie siedzibą Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis

Trzykondygnacyjny nowoczesny drewniany budynek będzie siedzibą Centrum Sztuki i Nauki o drewnie Xylopolis, które ma powstać w Wasilkowie k. Białegostoku. Władze placówki zakładają, że otwarta zostanie pod koniec 2027 roku

Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie to powołana na początku ubiegłego roku placówka kultury podlegająca samorządowi województwa. Obecnie jest instytucją w organizacji.

Centrum ma się szeroko zajmować tematyką drewna: od nauki i biznesu po historię, edukację, kulturę. Placówka ma być wzorowana na Centrum Nauki Kopernik czy innych tematycznych centrach naukowych. Ma służyć rozwojowi regionu, turystyki. Jej siedziba ma powstać na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) pod Białymstokiem.

W czwartek zaprezentowano koncepcję architektoniczną budynku i jego otoczenia.

Prezentacja Xylopolis.pdf

Koncepcję przygotowała firma WXCA, która projektowała także pawilon polski. Jak mówił architekt Szczepan Wroński, jest to projekt o bardzo nieznacznym śladzie węglowym, wykonany w dużej mierze w konstrukcji drewnianej. Podkreślił, że architektom zależało, aby inwestycja wpisywała się w otaczającą zieleń.

W jego otoczeniu, zaplanowano m.in. ogrody tematyczne, wieżę widokową, park sztuki czy tężnie solankową. Wstępny plan zakłada, że Xylopolis powstanie do końca 2027 roku.

Sam budynek będzie trzykondygnacyjny, o powierzchni 6,5 tys. metrów kwadratowych. Jednym z wyróżniających elementów elewacji będzie rzeźba kinetyczna, która przypomina lecące ptaki. Sercem budynku ma być otwarta przestrzeń ekspozycyjna. Znajdą się tam też sale spotkań, warsztatów, a także miejsce na gastronomię. Trwają prace nad wystawą stałą.

W centrum ma być prezentowany obraz Leona Tarasewicza specjalnie namalowany na EXPO w Dubaju. Znajdzie się też prezentowana w pawilonie polskim instalacja artystyczna „Stół polski”.

Budynek powstanie na terenie ok. 4 ha przy PMKL, które leży w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej, blisko dróg krajowych 8 i 19. Jak poinformowano na konferencji centrum ma być finansowane ze środków unijnych w kwocie 7,9 mln euro. Ma to stanowić 85 proc. kosztów tego przedsięwzięcia.

Pierwotnie idea Xylopolis powstała kilka lat temu, gdy Podlaskie – z różnymi instytucjami i ministerstwem klimatu i środowiska – przygotowało pod takim hasłem w polskim pawilonie ekspozycję w 2021 r. na światową wystawę EXPO w Dubaju. Pomysłodawcą idei Xylopolis była Fundacja Unitalent przy firmie Unibep SA z Bielska Podlaskiego. (PAP)