Anatol Wap powołany na dyrektora Centrum Kultury Białoruskiej

Anatol Wap został powołany na dyrektora nowej instytucji, Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku – zdecydował zarząd województwa podlaskiego. Wap będzie pełnił tę funkcję przez siedem lat

Centrum Kultury Białoruskiej działa od początku roku. Instytucja podlega pod samorząd województwa podlaskiego. Ma służyć integracji mniejszości i diaspory, prezentować kulturę białoruską.

Pod koniec lutego ogłoszono konkurs na dyrektora instytucji. Jak wynika z informacji zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej podlaskiego urzędu marszałkowskiego, do konkursu stanęły dwie osoby, których oferty spełniały wymogi formalne. Komisja konkursowa jednogłośnie wybrała kandydaturę Anatola Wapa, który dotychczas pełnił obowiązki dyrektora.

Wap obejmie stanowisko dyrektora od poniedziałku 22 kwietnia i będzie zarządzał Centrum Kultury Białoruskiej przez siedem lat, do 21 kwietnia 2031 roku – wynika z uchwały zarządu województwa podlaskiego powołującej Wapa na stanowisko dyrektora zamieszczonej w BIP.

Jak mówił PAP Anatol Wap na początku roku, gdy instytucja rozpoczynała działalność, centrum będzie zajmowało się integracją kulturową mniejszości białoruskiej w regionie, zachęcało społeczność do uczestnictwa w życiu kulturalnym, ale też i społecznym – podkreślając i dbając o własną kulturę.

Wap zaznaczył, że chce, aby instytucja bardzo szeroko współpracowała z organizacjami pozarządowymi, zarówno przy tworzeniu wspólnych wydarzeń kulturalnych, jak i poprzez włączanie się centrum w organizowane przez nie wydarzenia. Centrum stawia też na współpracę z samorządowymi instytucjami kultury na terenach, gdzie mieszka mniejszość białoruska. Instytucja będzie też organizować własne przedsięwzięcia.

O powołaniu Centrum Kultury Białoruskiej zdecydowali pod koniec listopada ubiegłego roku radni sejmiku. Pomysł powołania instytucji wypłynął ze środowiska mniejszości białoruskiej; 12 organizacji pozarządowych działających na rzecz tej mniejszości utworzyło związek stowarzyszeń pod nazwą Centrum Kultury Białoruskiej, a we wrześniu ubiegłego roku związek zwrócił się do samorządu o powołanie instytucji pod tą samą nazwą.

Zgodnie ze statutem instytucja działa od stycznia 2024 roku. W statucie zapisano, że centrum będzie prowadziło m.in. działalność artystyczną, badawczą, animacyjną, wydawniczą. Będzie organizowało różne działania kulturalne i edukacyjne.

W budżecie województwa zarezerwowano na działalność centrum 1,5 mln zł, kolejne 1,5 mln zł to środki na remont budynku, w którym znajdzie się siedziba instytucji. Centrum tymczasowo mieści się w jednym z budynków urzędu marszałkowskiego przy ul. Kilińskiego 16 w Białymstoku. Docelowo jego siedzibą będzie budynek po byłej szkole przy ul. Czackiego.

Podlaskie jest regionem najliczniej zamieszkiwanym przez mniejszość białoruską.(PAP)