Nabór w programie rozwoju obszarów przygranicznych wydłużony do końca czerwca

0
18

Do końca czerwca został wydłużony w Podlaskiem termin składania wniosków do „Rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych 2024-2030” – poinformował we wtorek wojewoda podlaski Jacek Brzozowski

To program dla 21 powiatów z czterech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego, które mają problemy społeczno-gospodarcze związane z trudną sytuacją na Wschodzie, kryzysem migracyjnym czy wojną w Ukrainie. Program ma m.in. służyć modernizacji gmin.

Łączny budżet programu do 2030 r. dla tych regionów wynosi 500 mln zł. Każde z województw ma do 2030 r. taką samą kwotę – 125 mln zł. Jest ona rozdzielona na poszczególne lata i działania w programie.

Do podziału w 2024 r. jest w Podlaskiem 25 mln zł

Pierwszy nabór wniosków w tym programie rozpoczął się tam 6 maja i miał trwać do końca maja, ale został wydłużony.

Wojewoda Brzozowski ocenił, że zainteresowanie programem jest, a wydłużenie terminu naboru ma służyć temu, aby wnioski złożyły wszystkie uprawnione samorządy.

„To jest moje marzenie – ja nie wiem, czy ono jest możliwe do spełnienia – żeby 100 proc. samorządów, które mogą z tego skorzystać, skorzystały” – powiedział wojewoda.

Rzeczniczka wojewody podlaskiego Inga Januszko-Manaches poinformowała we wtorek, że dotychczas wpłynęło 37 wniosków od 24 samorządów. Uprawnione są 72 podlaskie samorządy – gminy z siedmiu powiatów oraz z miasta Suwałki.

„Najwięcej wniosków wpłynęło na poprawę infrastruktury drogowej, trzy na infrastrukturę edukacyjną, zdrowotną i społeczną” – poinformowała rzeczniczka.

W programie można się starać o pieniądze na drogi gminne i powiatowe, ścieżki rowerowe, chodniki dla pieszych, parkingi, miejsca postojowe dla rowerów, a także na inwestycje wodno-kanalizacyjne, instalacje do zbierania wody opadowej i roztopowej, zbiorniki retencyjne, tworzenie ogrodów deszczowych, terenów zielonych. Wsparcie można też otrzymać na szlaki rowerowe, punkty widokowe, tzw. zielone parkingi, punkty informacji turystycznej, poprawę infrastruktury szkół, przedszkoli, przychodni zdrowia, domów pomocy społecznej. Dotacja może wynosić do 80 proc. wartości wydatków.

W Podlaskiem o pieniądze mogą się starać samorządy z powiatów: augustowskiego, białostockiego, hajnowskiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego, suwalskiego oraz miasto Suwałki.(PAP)