Metamorfoza biblioteki przy Ciepłej

Miasto Białystok wspiera czytelnictwo. Dzięki miejskiemu wsparciu finansowemu wyremontowano kolejną filię biblioteczną. Z odmienionej biblioteki przy ul. Ciepłej wkrótce będą mogli korzystać białostoczanie.

Filia nr 3 Książnicy Podlaskiej działa przy ul. Ciepłej 15 w Białymstoku. Jej powierzchnia to ok. 250 m2. Miasto Białystok wsparło remont tej biblioteki. Dzięki temu możliwe było przeprowadzenie prac budowlanych oraz zakup niezbędnego wyposażenia. W ramach tej inwestycji pomalowano ściany i sufity, wymieniono posadzkę i oświetlenie. Regały biblioteczne zostały odrestaurowane. Placówkę wyposażono w nowe meble – zabudowy, stoliki i krzesła. Zakupione zostaną jeszcze rozdzielacze książek i ekspozytory.

– Na osiedlu Sienkiewicza powstało miejsce, gdzie białostoczanie będą mogli skorzystać z nowoczesnych technologii podczas wypożyczania książek, miło spędzić czas i jednocześnie poznać swoich sąsiadów – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Mam nadzieję, że odmieniona biblioteka będzie chętnie odwiedzana przez mieszkańców w różnym wieku.

Biblioteka oferuje bogaty wybór literatury beletrystycznej i popularnonaukowej dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także lektury szkolne i opracowania. Dostępne są w niej książki w językach obcych, głównie w języku angielskim. Dla najmłodszych są bajki, wiersze i opowiadania. Do dyspozycji mieszkańców są też stanowiska ze sprzętem komputerowym. Placówka, dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, jest także wyposażona w multilektor, powiększalnik i sprzęt muzyczny. Będą więc mogły z niej korzystać osoby niepełnosprawne, np. słabowidzące. Filia zostanie ponownie otwarta dla czytelników 28 listopada (od godz. 14.00).

W poprzednich latach Miasto wsparło także finansowo nową bibliotekę na Bacieczkach, przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 36. W ramach tego przedsięwzięcia zakupiono m.in. meble, regały i zabudowy, sprzęt komputerowy, niezbędne oprogramowanie oraz uzupełniono zbiory biblioteczne. Dzięki realizacji zwycięskiego projektu „Biblioteka dla każdego” do wielu białostockich filii zakupiono m.in. multilektory, powiększalniki, sprzęt elektroniczny, muzyczny. Realizacja tego projektu z Budżetu Obywatelskiego kosztowała ponad 430 tys. zł.

W ostatnim czasie miejska przestrzeń została także wzbogacona o regały na książki. Pod koniec października, przy Al. J. Piłsudskiego/ul. H. Sienkiewicza, stanęły dwa Białostockie Śledzie Książkowe. Są one wypełnione publikacjami, które każdy może wziąć ze sobą do autobusu, na spacer lub do domu.

Kamila Bogacewicz

bialystok.pl