Budowa drogi do żłobka na Bacieczkach

Miasto ogłosiło przetarg na budowę drogi dojazdowej do żłobka przy ul. Oriona w Białymstoku. Na Bacieczkach powstaje nowa miejska placówka na ok. 200 dzieci.

Miasto Białystok szuka wykonawcy, który zajmie się budową drogi do nowo budowanego żłobka oraz ulicy Dworskiej. Zakres prac na Bacieczkach – na przedłużeniu ul. Komisji Edukacji Narodowej i fragmentu ul. Oriona – obejmuje m.in. budowę nawierzchni jezdni, chodników, zjazdów, placów manewrowych, zatok postojowych. Wykonawca założy także zieleńce.

Prace związane z budową drogi dojazdowej do placówki powinny zakończyć się do końca czerwca 2019 r. Pierwotnie Miasto planowało zrealizować tę inwestycję wcześniej (w tym roku), jednak decyzją radnych została ona wykreślona z budżetu na 2018 rok i przesunięta na późniejsze lata. Niedawno Miasto pozyskało na żłobek pieniądze z programu „Maluch+” (3 mln 840 zł), a na czerwcowej sesji radni zdecydowali o przywróceniu tej inwestycji.

Nowy żłobek na Bacieczkach będzie miał 8 oddziałów na 192 miejsca. Budynek ma składać się z dwóch połączonych ze sobą brył. Część główna będzie miała dwie kondygnacje o powierzchni 1700 m2. Na drugim piętrze zostaną zaaranżowane dwa tarasy, na zewnątrz dwa place zabaw. Budynek będzie wyróżniał się ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, m.in. zaakcentowanym głównym wejściem, zadaszeniem rampy wjazdowej i zielenią umieszczoną na elewacji.

W żłobku zostaną zastosowane nowoczesne, innowacyjne rozwiązania, m.in. Rejestracja Pobytu Dziecka (RCP) i monitoring wizyjny. Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Żłobek ma rozpocząć działalność na początku 2019 roku.

To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców, szczególnie dla młodych rodzin z dziećmi – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Bacieczki są jednym z tych osiedli, gdzie przybywa bloków i taka placówka jest tam szczególnie potrzebna.

Miasto szuka także wykonawcy ulicy Dworskiej. Prace obejmą budowę drogi dla pieszych i samochodów, miejsc postojowych, zieleńców oraz infrastruktury technicznej. Będzie to realizacja zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego 2017. W trakcie głosowania mieszkańców otrzymał on 850 głosów. Oferty można składać do 27 lipca.

Kamila Bogacewicz

bialystok.pl