Peleton Pamięci w Białymstoku

0
19

W przeddzień 79. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę, 16 września, odbędzie się w Białymstoku Peleton Pamięci. W ten sposób mieszkańcy miasta uczczą ofiary sowieckiej napaści na nasz kraj. Trasa przejazdu rowerowego będzie związana z miejscami i postaciami nawiązującymi do tamtych historycznych wydarzeń. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Pamięci Sybiru.

Rocznica napaści Sowietów na Polskę 17 września 1939 r. zostanie upamiętniona podczas Peletonu Pamięci – rowerowego przejazdu przez miasto specjalnie wyznaczoną trasą. Organizatorzy zapraszają mieszkańców miasta do udziału w tym wydarzeniu.

Będzie to już drugi taki peleton, poprzedni zorganizowaliśmy w ubiegłym roku – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Wybraliśmy dość nietypową formę przypominania o wrześniowej radzieckiej agresji na Polskę po to, by zachęcić jak najwięcej białostoczan do udziału w tym przedsięwzięciu.

W niedzielę (16 września) o godz. 18.00 uczestnicy peletonu wyruszą z Placu Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym. Zatrzymają się na ul. Akademickiej 26, przy willi prezydenta Seweryna Nowakowskiego. Następny przystanek na trasie to ul. Ogrodowa 2, gdzie w latach 1944-1945 mieściła się siedziba kontrwywiadu wojskowego „Smiersz” i areszt śledczy, a potem Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Dalej trasa poprowadzi na ul. Traugutta (Dworzec Fabryczny), gdzie znajduje się obelisk upamiętniający wywózki na Wschód. W tym miejscu uczestnicy peletonu zapalą znicze i odśpiewają Hymn Sybiraków. Przejazd zakończy się na dziedzińcu Pałacu Branickich. To w tym gmachu 20 września 1939 r. spotkali się dowódcy wojsk sowieckich i niemieckich, aby po agresji na Polskę ustalić warunki podziału anektowanych ziem. Podczas przejazdu rowerowego zostaną zaprezentowane sylwetki prezydentów Białegostoku z okresu początków Niepodległej Polski – tych, którzy stali się ofiarami sowieckich represji.

Na zakończenie peletonu uczestnicy obejrzą projekcję multimedialną, która zostanie wyświetlona na fasadzie pałacu. Pojawią się w niej wątki z początków niepodległości Białegostoku, okresu międzywojennego i z lat okupacji sowieckiej w naszym mieście.

Agnieszka Błachowska

bialystok.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here