Przeprowadzka do Niemiec – jak się do niej przygotować?

Niemcy od dłuższego czasu są chętnie wybieranym kierunkiem emigracji Polaków. Szeroki wybór stanowisk, także dla osób bez wyższego wykształcenia, wysokie płace, bliskość ojczyzny – to wszystko powoduje, że w Niemczech jest nas coraz więcej. Jeśli także planujesz przeprowadzkę do naszych zachodnich sąsiadów, sprawdź z nami, jak się do niej przygotować!

0
57

Przeprowadzka do innego kraju to nie tylko spakowanie wszystkich rzeczy do kartonów i przewiezienie ich do celu. To również szereg dodatkowych czynności, które związane są też z formalnościami w urzędach. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

1. Dokumenty potrzebne przy przeprowadzce

Jeśli zamierzamy przeprowadzić się do Niemiec, warto wcześniej zgromadzić różne dokumenty pozwalające nam na załatwienie spraw formalnych na miejscu.

Oprócz ważnego dowodu osobistego warto także posiadać przy sobie akt urodzenia, a także wymagane w pracy dyplomy oraz zaświadczenia. Powinny być one przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego. Nie ma za to potrzeby zmiany prawa jazdy, ponieważ polski dokument jest także ważny na terenie Niemiec.

Oczywiście, jeśli przeprowadzamy się z dzieckiem, musimy również zadbać o odpowiednie dokumenty dla niego – paszport albo tymczasowy dowód osobisty będą tutaj również niezbędne, dlatego warto złożyć o nie wnioski z wyprzedzeniem.

2. Załatwienie spraw w Polsce

Także nie możemy zapominać o tym, że również w Polsce będziemy musieli załatwić wszystkie ważne sprawy. Dotyczą one między innymi rozwiązania umów z dostawcami mediów, powiadomienia różnych firm o tym, że wyprowadzamy się.

Jeśli mamy w Polsce mieszkanie albo dom, również musimy zastanowić się nad tym, co z nimi zrobić. Gdy nie zamierzamy sprzedawać albo wynajmować nieruchomości, możemy przekierowywać rachunki na inny adres. Gdy chcemy zdecydować się na sprzedaż albo wynajem, zacznijmy wcześniej poszukiwać zainteresowanych osób.

3. Przygotowanie do przeprowadzki

Przeprowadzki do Niemiec nie powinniśmy nigdy odkładać na ostatni moment – dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy zamierzamy przenieść się do naszych sąsiadów już na stałe. Jednak nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy tylko czasowo, powinniśmy wszystko dobrze zorganizować, aby mieć pewność, że nic nie zostanie pominięte.

Za sprawy związane z przeprowadzką można zabrać się już na parę miesięcy przed jej terminem. Warto wtedy zabrać się za generalne porządki swoich rzeczy – można wówczas wyrzucić lub oddać te, których nie będziemy potrzebowali w naszym nowym lokum. Dzięki temu do przewiezienia będziemy mieli mniej rzeczy, a same przenosiny będą również związane z mniejszym stresem.

4. Przeprowadzka – samemu czy z firmą?

Przygotowanie się do przeprowadzki do jedno, natomiast samo jej odbycie to drugie. Warto więc przed czasem pomyśleć o tym, czy przeprowadzać się samodzielnie, czy też skorzystać z usług specjalistycznych firm przeprowadzkowych.

Samodzielna przeprowadzka do Niemiec nie jest skomplikowana – dojazd jest bardzo prosty, ale problemem może być duża ilość mienia, także tego gabarytowego. Warto zatem wtedy skalkulować, czy przenosiny we własnym zakresie są dla nas opłacalne.

Firmy przeprowadzkowe, na przykład Jupiter Przeprowadzki (www.przeprowadzki-niemcy.pl/), która działa w branży już od wielu lat, zapewniają klientom kompleksową obsługę. Obejmuje ona nie tylko sam przewóz mienia, ale również dodatkowe usługi, na przykład jego pakowanie lub dostarczenie materiałów do pakowania, wynoszenie i wnoszenie, utylizację niepotrzebnego już mienia, jego magazynowanie czy też sprzątanie po przeprowadzce.

Zatem przeprowadzka z firmą na pewno będzie wygodniejsza, szybsza i spokojniejsza. Musimy jednak zapłacić za nią nieco więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here