20 października rozpocznie się Podlaski Tydzień Seniora

Podlaski Tydzień Seniora to jedno z największych wydarzeń integrujących środowiska senioralne w regionie

Od 20 do 29 października w podlaskich instytucjach kultury podległych samorządowi województwa na seniorów czeka szereg atrakcji. Będą spektakle teatralne, warsztaty, wykłady, a nawet dyskoteka z DJ Viką, najstarszą didżejką w Polsce.

W czwartek, 13 października na Rynku Kościuszki w Białymstoku pracownicy m.in. Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego i Muzeum Podlaskiego zachęcali mieszkańców miasta do udziału w wydarzeniach rozdając zaproszenia i częstując jabłkami.

Organizatorem Podlaskiego Tygodnia Seniora jest Województwo Podlaskie, natomiast akcję koordynuje Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Rozpoczynamy 20 października akcją Teatru Dramatycznego, który dla seniorów przygotował pakiet bezpłatnych biletów i biletów o obniżonej cenie – informował Dominik Sołowiej z Książnicy Podlaskiej.

Pierwszych dziesięciu seniorów, mieszkańców województwa podlaskiego, którzy zgłoszą się do tymczasowej kasy Teatru Dramatycznego (ul. Suraska 1, budynek NSZZ Solidarność) właśnie 20 października, otrzyma bezpłatne bilety na „Treny” lub „Boeing, boeing”. Pozostali będą mogli otrzymać atrakcyjną zniżkę.

Ciekawą, ale też praktyczną ofertę przygotowała Książnica Podlaska

Już 21 października odbędzie się tam spotkanie z policjantami z wydziału prewencji i wydziału karnego.

Opowiedzą seniorom o zagrożeniach płynących z różnych metod oszustwa m.in. z tzw. metody na wnuczka. Będzie też spotkanie z dietetyk Agnieszką Kucharczyk, która opowie o diecie związanej z długowiecznością – mówił Dominik Sołowiej.

Książnica proponuje również spotkania międzypokoleniowe przy grach planszowych oraz turniej szachowy o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego.

Ale prawdziwym hitem może okazać się dyskoteka dla seniorów animowana przez „zakręconą mocno seniorkę” DJ Vikę – najstarszą w Polsce didżejkę. Co więcej, zabawa odbędzie się w murach Książnicy.

W akcję włącza się także pięć oddziałów Muzeum Podlaskiego, Podlaski Instytut Kultury oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

W Muzeum Obojga Narodów w Bielsku zaplanowaliśmy warsztaty fotograficzne, natomiast w Muzeum Ikon w Supraślu zajęcia teoretyczne o ikonie połączone ze zwiedzaniem ekspozycji czasowej i ekspozycji stałej, a Muzeum w Tykocinie przygotowało spotkanie o symbolice w sztuce sakralnej połączone ze zwiedzaniem synagogi – wymieniała Zuzanna Gurłacz, kierownik Działu Wydawnictw i Promocji Muzeum Podlaskiego. –Zapraszamy również na kreatywne warsztaty międzypokoleniowe w Muzeum Historycznym, czy na inspirującą opowieść o twórczości w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

W Podlaskim Instytucie Kultury w ramach Podlaskiego Tygodnia Seniora będzie występ Kabaretu Seniorów Szpilka i koncert Chóru im. S. Moniuszki, a w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej m.in. wspólne przygotowywanie mieszanek ziołowych z ekspertem w dziedzinie ziołolecznictwa.

Cykl atrakcji zakończy Podlaska Seniorada, której inicjatorem i organizatorem jest Podlaska Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego

Dwudniowa konferencja rozpocznie się 27 października.

To nie będą jakieś nudne wykłady, na których trzeba siedzieć i słuchać. Chcemy, żeby seniorzy mogli spokojnie porozmawiać z zaproszonymi ekspertami w pięknych okolicznościach przyrody: w Lipowym Moście, w sercu Puszczy Knyszyńskiej – mówiła Janina Czyżewska, przewodnicząca Podlaskiej Rady Seniorów i zaznaczyła, że takie akcje jak Podlaski Tydzień Seniora są bardzo potrzebne. – Wyciągają seniorów z domu. Są okazją do poznania własnego miasta, a z doświadczenia wiem, że niektórzy wieloletni mieszkańcy Białegostoku w życiu nie byli np.: we wnętrzu Pałacu Branickich. Nie wiedzą, że jest tam Muzeum Farmacji, nie wiedzą gdzie są galerie sztuki. Ta nieznajomość wynika często z braku czasu, ale teraz są na emeryturze i zamiast siedzieć w domu, mogą korzystać z atrakcji, jakie daje życie w mieście – zaznaczyła Janina Czyżewska.