Planetobus z Centrum Nauki Kopernik odwiedzi Białystok

0
39

Planetobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odwiedzi województwo podlaskie. 24 i 25 listopada Planetobus będzie gościł w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku.

Przez dwa dni uczniowie będą mogli wziąć udział w bezpłatnych pokazach planetarium. Ponadto będą mogli samodzielnie korzystać z interaktywnych eksponatów, a także zadawać pytania i eksperymentować z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik odkrywając tajniki kosmosu. Zajęcia z udziałem mobilnego planetarium są częścią programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik oraz Ministra Edukacji i Nauki.

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo

Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać?

Czy warto? Jest okazja, by się przekonać!

Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by spotkać się z uczniami. I tak 24 i 25 listopada pojawi się w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku.


Wszyscy możemy być astronomami!

Ekipa Planetobusu będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowcaPlanetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.  

Co przywozi Planetobus?


Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o  średnicy 5 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie ogląda pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Uczniowie zobaczą między innymi galaktykę Sombrero.


Dlaczego mobilna wystawa jest tak interesująca? Pozwala dostrzec emocjonującą twarz nauki. To nie są zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw, które rządzą światem. Eksponaty dają szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę – edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik pomagają zrozumieć zasady ich działania oraz przybliżają prezentowane zjawiska naukowe.