Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce opublikował dane za rok 2021

0
53

Coraz mniej osób uczestniczy we mszach w podlaskich kościołach – tak wynika z danych za rok 2021 opublikowanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce

W archidiecezji białostockiej blisko 40 proc. wiernych uczestniczy w niedzielnej mszy świętej. Podobnie jest w diecezji drohiczyńskiej. Nieco gorzej wypada diecezja łomżyńska. Tam co niedzielę w kościele pojawia się blisko 35 proc. wiernych.

To duży spadek frekwencji jeśli porównać ją do wyników sprzed pandemii.

Dane za 2021 rok opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce. Byłyby alarmujące gdyby nie fakt, że ludzi w kościołach liczono w jedną z październikowych niedziel, kiedy wciąż obowiązywały pandemiczne ograniczenia – zarówno w liczbie wiernych w przeliczeniu na powierzchnię świątyni, jak i nakaz noszenia maseczek.

Drugim ważnym wskaźnikiem, który podaje Instytut Statystyki, jest liczba wiernych przyjmujących komunię

W archidiecezji białostockiej – z sakramentu korzysta co piąty wierny. Minimalnie gorzej jest w diecezji drohiczynskiej. Najmniej wiernych – bo 16 proc. komunie przyjmuje w diecezji łomżyńskiej.

Mimo wszystko, udział wiernych w niedzielnej mszy w trzech podlaskich prowincjach kościelnych jest dużo wyższy niż średnia dla całego kraju

W Polsce ogółem do kościoła co niedzielę chodzi 28 proc. wiernych.

Przed pandemią chodziło 37 procent. Czy to trwały spadek, okaże się, kiedy poznamy dane z 2022 roku. Wtedy podczas liczenia ludzi w kościołach nie obowiązywały już pandemiczne restrykcje.