Jest pozwolenie na budowę obwodnicy Suchowoli na trasie Białystok-Augustów

0
47

Pozwolenie na budowę obwodnicy Suchowoli na drodze krajowej 8 Białystok-Augustów wydał w środę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski

 

✔️Obwodnica będzie miała 15 km długości, będzie w standardzie drogi głównej przyspieszonej.

✔️Ma powstać w ciągu dwóch lat i być oddana do użytku w połowie 2025 r.

✔️Obwodnica pozwoli kierowcom jadącym na północ, np. do Suwałk, czy dalej na Litwę, ominąć nie tylko Suchowolę, ale także kilka innych miejscowości: Zagórze, Wysokie Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne czy Krzywą.

– Obwodnica zacznie się w miejscowości Kumiała, a zakończy między miejscowościami Głęboczyzna i Grymiaczki – poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

 

Inwestycję zaprojektowała i ją zbuduje firma Budimex. Umowa w systemie projektuj i buduj była podpisana w 2021r. Wartość tej inwestycji to ok. 250 mln zł – przypomniał p. o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Norbert Wyrwich. Jeden pas ruchu ma mieć 3,5 m szerokości, szerokość pobocza to 2,5 m.

Obwodnica w przyszłości będzie elementem trasy ekspresowej S8

Wyrwich zaznaczył, że obwodnica Suchowoli jest zaprojektowana tak, aby w przyszłości była – po rozbudowie – elementem przyszłej trasy ekspresowej S8 Białystok-Augustów, ma być w pracach nad S8 wykorzystana, podobnie jak obwodnica Sztabina.

 

Białystok i Augustów mają być skomunikowane w przyszłości z trasą ekspresową S8, która została wpisana niedawno do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. z perspektywą do 2033 r.

Wojewoda podkreślił, że obwodnica Suchowoli to inwestycja ważna i długo oczekiwana.

„Mam nadzieję, że za chwilę plac budowy będzie mógł być przez wykonawcę przejęty i wykonawca przystąpi do robót” – powiedział na konferencji prasowej Paszkowski. Zaznaczył, że wydana przez niego decyzja ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) ma rygor natychmiastowej wykonalności.

W ramach inwestycji powstanie 5 mostów, 12 wiaduktów, jedna estakada nad terenem podmokłym o długości ok. 145 m. Łącznie będzie na niej 55 obiektów inżynierskich z czego 45 związanych z ochroną środowiska – poinformował Wyrwich.

„Dodatkowo musieliśmy zmierzyć się właśnie z tym, żeby zrównoważyć i rozwój miejscowości, ochronę mieszkańców, ale przede wszystkim też zapewnić sprawne przemieszczanie się zwierząt” – powiedział Wyrwich.

Program budowy stu obwodnic – 5 z nich powstaje w Podlaskiem

Obwodnica Suchowoli jest jedną z pięciu obwodnic w Podlaskiem, które mają powstać z rządowego programu budowy stu obwodnic. Celem tego programu jest wyprowadzenie ciężkiego ruchu tranzytowego z mniejszych miejscowości.

Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel podkreślił, że pozwolenie na budowę obwodnicy Suchowoli to historyczny moment. „Po wielu latach mieszkańcy doczekają się obwodnicy, wreszcie będą mogli odetchnąć z ulgą” – powiedział Matyskiel.

W ramach programu budowy stu obwodnic w Podlaskiem na trasie Białystok-Augustów powstaną jeszcze obwodnice Sztabina i Białobrzegów oraz obwodnica Zambrowa od strony dróg krajowych 63 i 66 w stronę Bielska Podlaskiego oraz obwodnica Augustowa od strony dk 16. Jest już ZRID na obwodnicę Sztabina. GDDKiA zapowiadała w ostatnim czasie, że pod koniec października ma być ogłoszony przetarg na projekt i budowę obwodnicy Białobrzegów.

Kalendarium

6 kwietnia 2010 r. – podpisanie umowy na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe

24 listopada 2017 r. – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

14 marca 2019 r. – podpisanie umowy na Koncepcję programową

23 grudnia 2020 r. – ogłoszenie przetargu na projekt i budowę Obwodnicy Suchowoli

14 maja 2021 r. – podpisanie umowy na projekt i budowę Obwodnicy Suchowoli

5 sierpnia 2022 r. – złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID

27 września 2023 r. – wydanie decyzji ZRID

Początek października 2023 r. – rozpoczęcie budowy

Osoby chętne do zapoznania się z dokładnym opisem inwestycji, najważniejszymi obiektami inżynierskimi i chętne do śledzenia aktualności związanych z Budową Obwodnicy Suchowoli zapraszamy za stronę internetową: https://obwodnica-suchowoli.pl/

Obwodnica ma być gotowa w połowie 2025 r.