Białystok. 2 grudnia ruszył Jarmark Świąteczny na Rynku Kościuszki

W centrum miasta rozpoczął się Białostocki Jarmark Świąteczny

Zakupy, koncerty, zabawa z adwentowym kalendarzem miejskim, karuzele i syntetyczna ślizgawka – to główne atrakcje rozpoczętego w sobotę po południu w centrum Białegostoku Białostockiego Jarmarku Świątecznego.

Do 23 grudnia, na 40 stoiskach można znaleźć i kupić różne wyroby rękodzielników – jako pomysły na prezenty, ale też lokalne wędliny, ciasta czy miody, a także zjeść i wypić coś ciepłego, posłuchać muzyki, zrobić świąteczne zdjęcia przy specjalnych stoiskach, pojeździć na łyżwach, pospacerować w przedświątecznej atmosferze i wśród licznych świątecznych dekoracji świetlnych. Będą też warsztaty z przygotowywania pierników, ale też np. upcyklingu.

Jarmark ma umilić mieszkańcom i gościom czas przed świętami Bożego Narodzenia, dać radość.

Od dwóch lat jest większy i okazalszy, niż wcześniej.

Cieszę się, że podjęliśmy taką decyzję, by ten jarmark nieco przemodelować, nieco zmienić, byśmy mieli tutaj w Białymstoku takie miejsce w tym przedświątecznym okresie, które przypomina jarmarki w Europie zachodniej i myślę, że się nam to udało” – powiedział podczas otwarcia jarmarku zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

W centrum miasta stanął drewniany kalendarz adwentowy z 24 skrytkami

Będą one od niedzieli, gdy rozpoczyna się Adwent – czas przygotowania w Kościele katolickim do świąt Bożego Narodzenia, codziennie po południu otwierane. Są w nich słodkie prezenty dla mieszkańców.

Jarmark, wspólnie z władzami miasta, organizuje Fundacja „Szamto”. Prezes tej fundacji Joanna Kozłowska podkreśliła, że jarmark ma też wydźwięk proekologiczny, ma zwracać uwagę na kwestie związane ze środowiskiem. Stąd np. syntetyczne lodowisko (10 na 16 metrów. Jest też wypożyczalnia łyżew), zasilanie panelami fotowoltaicznymi, zwracanie uwagi na to, aby nie produkować śmieci.

W niedzielę po południu, w centrum miasta będą uroczyście włączone światełka na miejskiej choince

Tak, jak w poprzednich latach, tego dnia miasto odwiedzi Mikołaj z Rovaniemi, który przyjeżdża na zaproszenie władz miasta i konsula honorowego Finlandii w Białymstoku.(PAP)