Podlaskie samorządy otrzymają blisko 357 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych

W 2024 roku w Podlaskiem 279 km dróg będzie budowanych lub przebudowanych ze wsparciem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Do samorządów trafi na ten cel 357 mln zł. W piątek w Białymstoku wojewoda podpisał z samorządowcami pierwsze umowy w tej sprawie.

Łącznie do podlaskich samorządów ma trafić ok. 500 mln zł, z czego 357 mln zł w 2024 r. Reszta środków (na inwestycje wieloletnie – PAP) jest przesunięta na 2025 r – wyjaśnił w komunikacie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

„Dzięki tym środkom zrealizowane zostanie 136 przedsięwzięć gminnych i 96 powiatowych. W sumie to 279 km nowych bądź gruntownie przebudowanych dróg” – podał w komunikacie urząd wojewódzki.

Łącznie to 232 inwestycje.

W piątek wojewoda podpisał z samorządami pierwsze umowy. Rzeczniczka wojewody Inga Januszko-Manaches wyjaśniła PAP, że łącznie w 2024 r. mają być zwarte 184 umowy. Z tego w piątek podpisano 28, a w 2023 r. zawarto 48 umów.

W piątek umowy zwarto z samorządowcami m.in. z gmin: Giby, Bakałarzewo, Łapy, Jaświły, Ciechanowiec, Suchowola, Bargłów Kościelny, Klukowo, Szczuczyn oraz z władzami miast: Kolno, Wysokie Mazowieckie, Suwałki, Zambrów i powiatów: kolneńskiego, sokólskiego, suwalskiego i siemiatyckiego.

Podlaski Urząd Wojewódzki przypomniał, że w 2023 r. samorządy w regionie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dostały 307 mln zł wsparcia, zrealizowano 327 inwestycji.(PAP)