Koniec procesu dużej grupy narkotykowej działającej w Wasilkowie

0
59

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się proces dwudziestu osób dotyczący obrotu znacznymi ilościami narkotyków, w tym marihuany i amfetaminy

Chodziło głównie o podmiejski Wasilków. Przy najpoważniejszych zarzutach dotyczących 25 kg amfetaminy prokuratura domaga się 11 lat więzienia.

8 marca zakończyły się mowy końcowe stron. Wyrok ma być ogłoszony w połowie marca.

To główna część kilkuletniego śledztwa, które objęło łącznie 30 osób; byli to głównie młodzi ludzie, którzy handlowali i zażywali narkotyki, ale kilka osób zajmowało się handlem hurtowym w latach 2016-2018.

Wobec części z nich już zapadły wyroki skazujące w wątkach wyłączonych do odrębnego rozpoznania przez sądy. Wobec ośmiu osób było to dobrowolne poddanie się karze; na kary kilkuletniego więzienia skazano dwóch mężczyzn za przemyt narkotyków z Holandii do Polski.

Od ujawnienia tego przemytu (były to łącznie 3 kg narkotyków), zatrzymania w oparciu o ustalenia operacyjne dostawcy i odbiorcy, zaczęło się w 2018 roku to postępowanie, prowadzone przez CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Byli to koledzy, nie było tam żadnej dyscypliny charakterystycznej dla zorganizowanej grupy przestępczej, nie było przywódcy, kogoś, kogo by się słuchali. Były po prostu zwykłe transakcje handlowe, powtarzalne i wielokrotne” – powiedział PAP prok. Grzegorz Giedrys z białostockiej prokuratury okręgowej, pytany o osoby oskarżone w tej sprawie.

W mowie końcowej wnioskował o kary więzienia, w przypadku osób gdzie zarzuty dotyczyły kilkudziesięciu kilogramów narkotyków (najpoważniejsze zarzuty dotyczą 25 kg amfetaminy, o wartości nie mniejszej niż 300 tys. zł oraz 33 kg marihuany wartych blisko 500 tys. zł), to wnioski o kary 11 i siedmiu lat.

Odnosząc się do przestępczości narkotykowej zwrócił uwagę, że w małych miejscowościach (w tej sprawie głównym miejscem był Wasilków, choć zarzuty dotyczą też np. Białegostoku i Warszawy) często powiązania między osobami zamieszanymi w tę przestępczość opierają się na tym, że się one znają, mają podobne zainteresowania.

Potrafią się łatwiej znaleźć, niż w dużych miastach i te ich powiązania są trwalsze. W dużych miastach te relacje sprzedawca-kupiec są dość przypadkowe, a w tym przypadku opierają się np. na tym, że wszyscy uczyli się w jednej szkole i wszyscy się znali” – dodał prok. Giedrys.

W śledztwie, na różnych jego etapach, jedenastu oskarżonych było tymczasowo aresztowanych. Obecnie już wszyscy odpowiadają z wolnej stopy. Do zarzutów większość z nich nie przyznaje się. (PAP)