Prezydent Białegostoku zaprasza mieszkańców do upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

0
65

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego przypada na 1 sierpnia

W tym roku obchodzimy 79. rocznicę tego największego powstańczego zrywu wolnociowego II wojny światowej. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza mieszkańców do wspólnego upamiętnienia tego historycznego wydarzenia. Główne obchody odbędą się 1 sierpnia o godz. 17 przy Pomniku „Żołnierzom Armii Krajowej”.

Uroczystość, punktualnie o godzinie 17.00 w rocznicę godziny „W”, rozpocznie dźwięk syren alarmowych, a minutą ciszy zostanie uczczona pamięć powstańców warszawskich.

– Spotykajmy  się, by wspólnie wyrazić szacunek i cześć bohaterskim Powstańcom Warszawy, uczestnikom tego największego zrywu militarnego w okupowanej przez Niemców Europie. Zachęcam wszystkich białostoczan do udziału w obchodach – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 w okupowanej Warszawie wybuchło powstanie. Oddziały AK zaatakowały obiekty niemieckie w stolicy. Zajęty został m.in. gmach „Prudentialu”. Nie udało się jednak opanować lotniska na Okęciu ani żadnego z mostów. Zażarte walki w wielu dzielnicach toczyły się z różnym rezultatem, na Pradze trwały 3 dni, do 11 sierpnia broniły się Wola i Ochota. Zdobycie przez Niemców Starówki 1 września zakończyło się rzezią rannych i cywilów. Trzeba pamiętać, że 1 sierpnia to tylko symboliczna data, powstanie trwało 63 dni. Do 27 września trwały walki na Mokotowie, do 30 września na Żoliborzu.

Podczas Powstania zginęło ok. 16 tys. powstańców, 20 tys. zostało rannych, zaś 15 tys. trafiło do niewoli. Ponadto zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Warszawa legła w gruzach, zarówno na skutek walk, jak i późniejszego planowego wyburzania budynków przez Niemców. Okupanci ponieśli znaczące straty, poległo lub zostało rannych ok. 50% żołnierzy walczących przeciwko powstańcom.