Ponad 59,3 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na podlaskich drogach

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski (3.10) ogłosił wyniki kolejnej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD), która przeznaczona jest na poprawę bezpieczeństwa na drogach lokalnych

Kierowcy, rowerzyści i piesi – wszyscy skorzystają na dodatkowych środkach. Dofinansowanie pozwala na budowę przejścia dla pieszych, oświetlenie ruchliwego skrzyżowania czy stworzenie ścieżki rowerowej.

W Podlaskiem wsparcie w wysokości ponad 59,3 mln zł otrzymało 113 inwestycji.

– Na inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu w ramach RFRD mieliśmy do rozdysponowania kwotę ponad 74 mln zł dla powiatów i gmin. Wszystkie wnioski złożone w tym zakresie, a nabór przeprowadzaliśmy w marcu, zostały przyjęte. Było ich 113, z tego 53 dotyczące dróg powiatowych i 60 gminnych – poinformował podczas konferencji prasowej w Choroszczy wojewoda podlaski.

Zapotrzebowanie samorządów nie przekroczyło puli przyznanych środków, więc inwestycje będą dofinansowane w najwyższym możliwym zakresie – 80%. Dzięki temu infrastruktura drogowa stanie się nowoczesna i bezpieczna. Dodatkowe środki pozwolą wybudować lub wyremontować ponad:

✔️38 km dróg dla pieszych,

✔️20 km dróg dla pieszych i rowerów,

✔️135 przejść dla pieszych,

✔️10 przejazdów dla rowerów,

✔️5 przystanków.

W całym kraju w ramach tej edycji RFRD rząd dofinansuje 1510 zadań kwotą ponad 1 mld zł.

– Dzięki temu na pewno poprawi się bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Statystyki już pokazują, że wypadków i kolizji jest mniej – dodał wojewoda.

W porównaniu do roku 2008, wypadków drogowych z udziałem pieszych w Polsce było ich mniej o ponad 10 tys. Przyczyniły się do tego także zmiany w kodeksie ruchu drogowego wprowadzone przez rząd. W 2022 roku nastąpił również spadek wypadków drogowych – aż o 29%. Natomiast liczba osób, które zginęły, zmniejszyła się o 35%.

Bezpieczniej w powiecie i gminie

W tej edycji jednym z liderów pod względem liczby złożonych wniosków jest Powiat Białostocki, który otrzymał dofinansowanie na 23 zadania.

– Mieszkańcy oczekują od władz takich działań – chcą na drogach czuć się bezpieczni. Robimy przejścia wyniesione, kierowcy są zmuszeni do tego, by na nich zwolnić – mówił starosta białostocki Jan Perkowski.

13 inwestycji zrealizuje Gmina Łapy. To m.in. budowa chodników w ciągu ulic: Długiej, Ogrodowej czy Żytniej w Łapach.

– Dostaliśmy 3,8 mln zł – to są ogromne środki. Dzięki nim powstanie ponad 5 km chodników oraz ciągów pieszo-rowerowych. Samorządów samych nie stać na takie wydatki – podkreślał burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.

Z kolei Gmina Choroszcz wybuduje m.in. chodnik w ciągu ulicy Wodociągowej w Klepaczach oraz przy ul. Białostockiej w Choroszczy.

– W Gminie przeprowadzimy w sumie cztery inwestycje, o które mieszkańcy zabiegali od dłuższego czasu. Uzupełnimy wyrwy, które powstały na drogach pieszo-rowerowych. Cieszymy się, że wszystkie złożone przez nas wnioski zostały zatwierdzone – mówił burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.

Nabór uzupełniający

Wojewoda poinformował, że w związku z niewykorzystaniem środków przyznanych na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo w województwie podlaskim, ogłoszono również nabór uzupełniający. Do dyspozycji było ponad 14,7 mln zł. Do Podlaskiego UW wpłynęły 53 wnioski, które opiewały w sumie na ponad 41 mln zł. Obecnie trwa ich weryfikacja i ocena.

ZOBACZ: Lista inwestycji w województwie podlaskim