„Z góry widać lepiej…”. Pokaz filmu dokumentalnego o Wandzie Rutkiewicz w kinie Helios Alfa

0
15

Kino Helios w Galerii Alfa, 27 marca o godz. 18.30 pokaże film ”Z góry widać lepiej… Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej

Dokument w reżyserii Bartosza Kowalskiego przestawia historię życiowej drogi jednej z najbardziej znanych himalaistek na świecie, nie poprzestając tylko na górach.

Wanda Rutkiewicz – jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi. Była pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła K2. Film dokumentalny o legendzie polskiego i światowego himalaizmu będzie można obejrzeć w kinie Helios w Galerii Alfa.

Kino Helios w białostockiej Galerii Alfa zaprasza na projekcję dokumentu ”Z góry widać lepiej… Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej”.

– To film o kobiecie niezwykłej, ale i niejednoznacznej. Ważnej dla Polski i światowego himalaizmu – informuje Krystyna Czapko kierownik kina Helios w Białymstoku. – Opowiadają o niej przyjaciele, rodzina, ci, którzy się z nią wspinali i jeździli w wyścigach samochodowych. Opowiada o sobie także ona sama. Usłyszymy fragmenty archiwalnych rozmów, w których Wanda mówi o tym, co było dla niej ważne. Usłyszymy jej głos utrwalony w felietonach emitowanych w „Lecie z Radiem”. W filmie zobaczymy też wiele niepublikowanych dotąd zdjęć archiwalnych.

Wanda Rutkiewicz była niekwestionowaną pionierkę himalaizmu zimowego i prekursorką kobiecej wspinaczki wysokogórskiej. Zaginęła 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach. Do dziś nie odnaleziono jej ciała.

Film ”Z góry widać lepiej…” to złożona opowieść o wielkiej, życiowej pasji, miłości do gór i przełamywaniu swoich słabości. Pokaz dokumentu biograficznego o najsłynniejszej polskiej himalaistce odbędzie się ramach projektu Helios Sport.

Seans rozpocznie się w środę, 27 marca o godz. 18.30 w Heliosie w Galerii Alfa w Białymstoku. Bilety do nabycia w kasach kin, przez stronę i aplikację mobilną Helios.

HELIOS SPORT

Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej

27.03. godz. 18.30 

Kino Helios Alfa