Wielkanocne życzenia dla wiernych obrządków wschodnich od władz w regionie

Wojewoda podlaski, marszałek województwa i prezydent Białegostoku złożyli prawosławnym i wiernym innych obrządków wschodnich życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Podlaskie to region, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.

W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc 5 maja – pięć tygodni po katolikach. Różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty Wielkiej Nocy w obu obrządkach, co sprawia, że tylko raz na jakiś czas termin jest jednakowy. Zwykle prawosławni i wierni innych Kościołów wschodnich świętują Wielkanoc po Kościele zachodnim.

Skierowane do nich życzenia władz państwowych i samorządowych w województwie podlaskim ukazały się w oficjalnych mediach społecznościowych lub na stronach internetowych urzędów.

„Życzę, by w państwa domach zawsze gościła miłość i aby ten świąteczny czas spędzili państwo w gronie najbliższych. I aby ten wielkanocny pokój pozostał z nami jak najdłużej” – takie życzenia złożył wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

„Życzę, aby te świąteczne dni upłynęły w gronie najbliższych przy wielkanocnym stole, aby były wypełnione miłością i radością oraz napełniły wiarą i nadzieją na przyszłość” – mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki w nagraniu opublikowanym m.in. w mediach społecznościowych samorządu regionu.

Ukazały się też życzenia podpisane przez cały zarząd województwa podlaskiego i przewodniczącego sejmiku minionej kadencji samorządu. „Niech triumf dobra nad złem będzie źródłem pokoju, zrozumienia, wzajemnego szacunku i radości, a Zmartwychwstanie Pańskie da siłę oraz pozwoli z nadzieją patrzeć w przyszłość” – napisali samorządowcy.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski życzył wiernym obrządków wschodnich „szczęśliwych świąt w gronie rodziny i przyjaciół”. „Niech te święta staną się okazją do odpoczynku, miłości i wzajemnej życzliwości, niech upłyną w zdrowiu i spokoju. Życzę państwu radości z odradzającego się życia, a ten szczególny czas niech będzie czasem refleksji nad cudem Paschy i nad tym, co jest w życiu najważniejsze” – mówił Truskolaski.

„Christos woskresie (Chrystus zmartwychwstał)” – tymi słowami zakończył swoje życzenia.(PAP)