Przysięga wojskowa połączona ze Świętem 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku odbył się uroczysty apel z okazji Święta 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Doroczne święto 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostało ustanowione w 2019 roku. Jego dokładnym terminem jest dzień 21 maja. Nawiązuje on do pierwszej przysięgi wojskowej żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która odbyła się 21 maja 2017 r. w Białymstoku.

– Święto Brygady to dobry czas, aby podsumować dotychczasowe działania – powiedział płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Od 2017 roku zbudowaliśmy potencjał osobowy oraz sprzętowy, dzięki któremu jesteśmy przygotowani do obrony i wsparcia mieszkańców naszego regionu. Gotowość do realizacji naszej misji była w tym czasie wielokrotnie poddawana próbom. Obecnie realizujemy wymagające zadania na najtrudniejszych kierunkach w Wojskach Obrony Terytorialnej. Od blisko dwóch lat moi żołnierze – z których jestem dumny – wspierają SG w ochronie odcinka granicy polsko-białoruskiej w województwie podlaskim będącej także granicą zewnętrzną Unii Europejskiej i NATO. Wspieraliśmy służbę zdrowia w walce z koronawirusem, straż pożarną w akcji gaśniczej Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz policję w prowadzeniu akcji poszukiwawczych. Dziękuję za to moim żołnierzom i pracownikom. Jestem przekonany, że wiele już osiągnęliśmy i jeszcze więcej możemy wspólnie osiągnąć – podkreślił płk Mieczysław Gurgielewicz.

Przysięgę wojskową złożyło 50 ochotników

Od czerwca rozpoczną dalszy cykl szkoleń w pododdziałach w Białymstoku, Dąbrowie Moczydłach, Hajnówce, Łomży i Suwałkach.

W liście do nowo zaprzysiężonych żołnierzy wicepremier Mariusz Błaszczak napisał:

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to nie tylko zobowiązanie i odpowiedzialność, ale także możliwość rozwoju oraz realizowania swoich pasji. W trakcie szkoleń zdobędziecie niezbędne podczas wykonywania zadań umiejętności, które na pewno wielokrotnie sprawdzicie w praktyce.

Życzę młodym żołnierzom, którzy dzisiaj złożyli przysięgę, aby tej przysięgi dotrzymali – dodał mjr Czesław Chociej, prezes Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Ponadto szeregi podlaskich terytorialsów powiększyły się o blisko 30 żołnierzy rezerwy, w tym także byłych żołnierzy zawodowych, którzy będą swoje doświadczenie wykorzystywać w ramach służby w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Obchody Święta Brygady rozpoczęły się w piątek 26 maja porannym nabożeństwem w Prawosławnej Parafii Wojskowej pw. św. wielkiego męczennika Dymitra Sołuńskiego w Białymstoku. Przewodniczył im ks. mjr Tomasz Paszko, prawosławny dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej. Następnie w intencji żołnierzy i pracowników 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej odprawiona została msza święta w kościele wojskowym pw. św. Jerzego.

Tuż przed rozpoczęciem przysięgi wojskowej płk Mieczysław Gurgielewicz razem z mjr Czesławem Chociejem oraz starszym podoficerem dowództwa złożyli kwiaty przy pomniku „Żołnierzom AK” w Białymstoku
.

W uroczystości uczestniczył poprzedni dowódca podlaskich terytorialsów płk Sławomir Kocanowski, obecnie dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. W apelu wzięli także udział zagraniczni partnerzy brygady – żołnierze Ochotniczych Sił Obrony Kraju, czyli litewskiej formacji OT, a także ppłk James Ray, dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce wraz z delegacją żołnierzy z Chorwacji, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.