Rusza kolejna edycja programu „Opieka wytchnieniowa”

0
34

Rusza kolejna edycja programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla jednostek samorządu terytorialnego.

 

Samorządowcy podpisali we wtorek (20.02) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku umowy na realizację kolejnej edycji rządowego programu Opieka Wytchnieniowa. To pieniądze na wsparcie opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

 

Celem działającego od roku 2019 programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Dofinansowanie pozwala samorządom sfinansować  doraźną pomoc, która przynajmniej w pewnym stopniu pozwoli odciążyć opiekunów od codziennych, nierzadko całodobowych obowiązków.

– Tegoroczna edycja w skali kraju to 190 milionów złotych – informuje wojewoda Jacek Brzozowski. – Jak dotąd, w programie wzięły udział 43 podlaskie gminy. To niemal 1400 osób, w tym prawie 450 dzieci, których opiekunowie mogli skorzystać ze wsparcia.

Największe wsparcie otrzyma Miasto Białystok – około 750 tys. zł. W programie bierze udział w programie po raz szósty.

– To program, dzięki któremu opiekunowie mają szansę na chwilę oddechu od pracy przez 365 dni w roku – uważa prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. – Ta chwila im się zwyczajnie należy.

– Jest to bardzo istotny element naszej polityki społecznej. Patrząc na strukturę demograficzną, musimy się przyzwyczajać do myśli, że potrzeb będzie coraz więcej – mówił z kolei na spotkaniu burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek.

Zabłudów otrzymał dofinansowanie z programu po raz trzeci. Ponadto w gminie działa środowiskowy dom samopomocy, z którego korzysta ok. 30 osób.

Z kolei Gmina Dziadkowice skorzysta z programu po raz piąty.

– To bardzo dobry program, ważny szczególnie dla tak małych gmin, jak nasza – zapewnia wójt Antoni Brzeziński. –  Dzięki dofinansowaniu możemy zapewnić wsparcie dwóm osobom wymagającym całodobowej opieki. W tym czasie ich opiekunowie mogą zająć się np. prowadzeniem gospodarstwa.

Dofinansowanie dla podlaskich gmin:

2019 – 5 umów z jst, dofinansowanie ok. 1 mln zł;

2020 – 9 umów, dofinansowanie 720 tys. zł;

2021 – 10 umów, dofinansowanie 900 tys. zł;

2022 – 21 umów, dofinansowanie 2,47 mln zł;

2023 – 21 umów, dofinansowanie 2,25 mln zł;

2024 – 31 umów, dofinansowanie 3 mln zł.

Lista wszystkich samorządów, które otrzymały dofinansowanie.