Do Polski dotarł Św. Ogień z Jerozolimy

0
11

Do Polski dotarł w sobotę wieczorem Św. Ogień z Jerozolimy

Do Polski dotarł w sobotę wieczorem drogą lotniczą Św. Ogień z bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przekazała go najpierw metropolicie Sawie, a potem do poszczególnych cerkiewnych diecezji i parafii w kraju.

Do części prawosławnych parafii Św. Ogień dotrze jeszcze przed nocnymi paschalnymi uroczystościami, rozpoczynającymi się o północy.

Wielkanoc obrządków wschodnich wypada w tym roku 5 maja, czyli pięć tygodni po świętach katolików. Różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty Wielkiej Nocy w obu obrządkach, co oznacza, że tylko raz na kilka lat przypada ona w obu kościołach w tym samym terminie. Zwykle prawosławni i inne kościoły wschodnie świętują po katolikach, a różnica może być nawet właśnie pięciotygodniowa.

Od 2010 roku delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) wylatuje rokrocznie specjalnym samolotem do Izraela, gdzie w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie w Wielką Sobotę wiernych obrządków wschodnich ma miejsce cud zejścia ognia z grobu Chrystusa. Organizację wyjazdów, które wcześniej opierały się w dużej mierze na aktywności społecznej, od 2020 roku przejęło specjalnie powołane cerkiewne stowarzyszenie – Bractwo Świętego Ognia.

W tym roku prawosławnej delegacji, która odleciała z Warszawy w piątek, przewodniczył biskup hajnowski Paweł. Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu wiernych Cerkwi, pomocy samorządu województwa podlaskiego i Kancelarii Prezydenta RP. Podczas pobytu w Izraelu delegacja m.in. spotkała się z patriarchą jerozolimskim Teofilem III.

Jak wyliczono, Święty Ogień zapłonął w sobotę niespełna kwadrans po godz. 13 czasu polskiego.

Wieczorem delegacja PAKP wróciła do kraju. Św. Ogień został przewieziony z lotniska i przekazany zwierzchnikowi Cerkwi w Polsce metropolicie Sawie. Jak poinformowała w sobotę wieczorem kancelaria metropolity, w uroczystości przekazania wzięli udział przedstawiciele diecezji i parafii prawosławnych w Polsce.

Metropolita podziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w wyjazd delegacji PAKP do Jerozolimy. Jak podano w komunikacie, abp Sawa „wyraził radość z obecności Św. Ognia w Polsce, będącego wielkim darem Bożym całemu światu, zwłaszcza naszej lokalnej Cerkwi”.

Przed nabożeństwem paschalnym Św. Ogień zostanie uroczyście wniesiony do stołecznej katedry metropolitalnej św. Marii Magdaleny i rozdany wiernym. Z Warszawy trafi również do wielu prawosławnych parafii w całym kraju; do części jeszcze przed nocnymi uroczystościami paschalnymi, do pozostałych – już w pierwszy dzień świąt.(PAP)