Akcja #sadziMY Posadź drzewko z Prezydentem i leśnikami

0
41

Posadź drzewo z Prezydentem RP i leśnikami

Czwarta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 29 i 30 września. Na wielkie narodowe sadzenie drzew leśnicy przygotowali milion sadzonek. Będzie je można dostać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Każde drzewo to ostoja życia. Miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów i mikroorganizmów. Dla człowieka – cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca nerwy zieleń. W ostatnie dwa dni września leśnicy znów zapraszają Polaków do ogólnopolskiego sadzenia drzew.

Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY będzie miał miejsce w piątek 30 września w okolicach Nowego Sącza. Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.

Po raz czwarty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy – mówi prezydent Andrzej Duda.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w czwartek i piątek 29 i 30 września między 9.00 a 15.00.

– Corocznie sadzimy w lasach 500 mln drzew. Dzięki naszej pracy rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność. Ale wszyscy Polacy mogą nam pomóc w tym, by drzew w kraju było jak najwięcej. Zachęcam, by wziąć drzewko od leśników i posadzić je na własnej działce, przy domu czy tam, gdzie pracujemy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie

Na stronie Banku Danych o Lasach, bdl.lasy.gov.pl można sprawdzić, gdzie znajdują się siedziby nadleśnictw. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Na terenie Białegostoku sadzonki zostaną przygotowane przez Nadleśnictwo Dojlidy

Będą rozdawane 29 i 30 września br. pod biurem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, pod namiotem od strony ulicy Lipowej.

– Do rozdania zostało przygotowanych ok. 13 tysięcy sadzonek dębu. Każdego dnia akcja rozpocznie się o godzinie 9 – informuje Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Nadleśnictwo Dojlidy przygotowało do rozdawania:

6000 sadzonek świerka,

3000 sadzonek sosny,

3000 sadzonek głogu

1000 sadzonek dębu.

Sadzonki te, będą przekazywane wszystkim chętnym, w godzinach od 9 do 15 w każdym dniu akcji (chyba że wszystkie sadzonki zostaną wydane szybciej), z namiotu ustawionego przed biurem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku – ul. Lipowa 51.

Część przeznaczonych do przekazywania sadzonek (ok. 1000 szt.), będzie można odebrać sprzed siedziby Nadleśnictwa Dojlidy – Al. 1000-lecia Państwa Polskiego 75.