Bogucki vs Hołownia. Ostre spięcie podlaskich posłów w Sejmie

Podczas obrad Sejmu dwaj podlascy parlamentarzyści pokłócili się o  nasz region.  Kiedy poseł PiS Jacek Bogucki wchodził na mównicę, Szymon Hołownia,   dziś marszałek Sejmu skomentował:

— To przecież moje Podlasie — powiedział pochodzący z Białegostoku Szymon Hołownia.

— Panie marszałku, Podlasie jest moje, bo ja mieszkam tam do dzisiaj — odpowiedział mu poseł z Wysokiego Mazowieckiego.

,,Pan marszałek może sobie komentować wszystkie wystąpienia każdego posła, my nie mamy prawa wyjść na tę mównicę i swojego zdania powiedzieć — prawie krzyczał z mównicy sejmowej poseł PiS Jacek Bogucki.

Szymon Hołownia odpowiedział, że kiedy Jacek Bogucki sam zostanie marszałkiem, „to będzie prowadził obrady dokładnie w ten sposób, którego oczekuje”.

W swoim wystąpieniu poseł Bogucki  ocenił, że „zmiany w składach osobowych komisji polegać mają na tym, że już w ogóle nie będą mogli na komisjach zabierać głosu”.

— Przez tyle lat bez zmiany regulaminu myśmy mogli propozycje zgłaszać — mówił  poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Ostra dyskusja wywołała wzburzenie sali sejmowej.

Ale Szymon Hołownia dalej szydził :

— Cieszę się, że to budzi aż taką radość u państwa, bo to zwiastuje harmonijną współpracę.

Dodał także:

— Jest to swoiste kuriozum, że ktoś zarzuca, że nie można zabrać głosu, kiedy ten głos w tej sprawie zabiera.

Jacek Bogucki w poprzedniej kadencji był senatorem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej by między innymi ł starostą wysokomazowieckim. Szymon Hołownia pochodzi z Białegostoku. Jednak od wielu lat mieszka pod Warszawą.  Obecnie jest Marszałkiem Sejmu. Posłem jest po raz pierwszy.

Jacek Bogucki

Urodził się 13 lutego 1959 r. w Wysokiem Mazowieckiem.

W 1982 r. ukończył studia na Wydziale Technologii i Eksploatacji Maszyn Politechniki Lubelskiej z tytułem zawodowym magistra inżyniera mechanika – specjalność samochody i ciągniki.

Od 1982 r. do 1989 r. był nauczycielem w Szkole Podstawowej w miejscowości Siennica-Lipusy. W 1989 r. przejął rodzinne gospodarstwo rolne. W 2007 r. i w latach 2015-2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W latach 1990-1998 pełnił funkcję wójta gminy Czyżew. W latach 1998-2005 był starostą wysokomazowieckim.

Działał w NSZZ Solidarność RI i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Szymon Hołownia

Swój zawód określił jako polityk i publicysta.

Przez pięć lat studiował psychologię w Warszawie.  Jednak studiów tych nie ukończył.

Ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Był dziennikarzem. Prowadził programy telewizyjne. Jest autorem wielu książek.

Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów.

Szymon Hołownia jest synem Wojciecha Hołowni, który w latach 90.  był wiceprezydentem  Białegostoku.