Ginekolog prof. Szamatowicz odebrał akt nadania honorowego obywatelstwa Białegostoku

Znany w kraju i za granicą ginekolog prof. Marian Szamatowicz odebrał w sobotę akt nadania mu honorowego obywatelstwa Białegostoku. Zespół lekarzy pod jego kierownictwem doprowadził w listopadzie 1987 r. do pierwszych w Polsce narodzin dziecka poczętego metodą in vitro

Uchwałę o przyznaniu prof. Szamatowiczowi tytułu honorowego obywatela Białegostoku przyjęła przed miesiącem rada miasta. Inicjatorem był przewodniczący PO w Podlaskiem, poseł Krzysztof Truskolaski.

Sobotnia uroczystość wręczenia – 89-letniemu obecnie – naukowcowi i lekarzowi aktu nadania tego tytułu, miała miejsce w Auli Magna Pałacu Branickich. Wzięły w niej udział m.in. władze Białegostoku, radni, wojewoda podlaski, rektorzy uczelni. Wśród gości była też pani Magda, która była pierwszym w Polsce dzieckiem urodzonym dzięki metodzie in vitro.

„Marian Szamatowicz, to nie tylko wybitny lekarz i profesor, ale również człowiek o wielkim sercu, który poświęcił swoje życie nauczaniu i badaniom” – mówił przewodniczący Rady Miasta Białystok Łukasz Prokorym, uzasadniając przyznanie przez radnych tytułu. Szamatowicza nazywał „pionierem medycyny rozrodczej”, zasługującym na szczególne wyróżnienie za swoje przełomowe osiągniecie w dziedzinie in vitro.

We wszystkich okolicznościowych wystąpieniach podkreślano znaczenie tego faktu nie tylko dla polskiej nauki i medycyny, ale również dla życia społecznego. Prokorym dodał, że determinacja i zaangażowanie prof. Szamatowicza umożliwiły parom z problemem poczęcia potomstwa spełnienie marzenia o rodzicielstwie. Mówił, że jego praca stanowi przykład tego, jak „zaawansowana nauka może pozytywnie wpływać na życie społeczeństwa”.

„Jego działalność zawsze miała jasny cel – pomoc parom niemającym innych szans na rodzicielstwo” – podkreślał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w okolicznościowej laudacji. Dodał, że przeprowadzenie pierwszego skutecznego zabiegu in vitro w Białymstoku sprawiło, że miasto uzyskało w Europie miano „centrum ekspertów w dziedzinie medycyny ludzkiego rozrodu”.

Nawiązując do braku w ostatnich latach budżetowej refundacji zabiegów in vitro Truskolaski przypomniał, że jedną z pierwszych spraw, którymi zajął się nowy parlament, był obywatelski projekt przywrócenia finansowania in vitro z budżetu państwa. Przypomniał też, że w Białymstoku w ubiegłym roku dofinansowanie in vitro znalazło się wśród zadań wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

W okolicznościowym liście skierowanym do prof. Szamatowicza marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska napisała, że dzięki in vitro pomógł on wielu parom „zmieniając ich życie na lepsze”.

„Przez wiele lat edukował pan społeczeństwo i władze każdego szczebla podkreślając, że jest to metoda, która daje ludziom szczęście” – podkreślała.

Wzruszony prof. Szamatowicz wspominał początki swojej kariery naukowej i zawodowej, podkreślał, że cała jest związana z Akademią Medyczną (obecnie Uniwersytet Medyczny) w Białymstoku; w 2004 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa tej uczelni. „Ja z tą uczelnią jestem cały czas sercem, umysłem i swymi możliwościami nadal związany” – mówił.

Podkreślał, że przyznany mu tytuł należy się zespołowi jego współpracowników. Gratulował odwagi mamie pani Magdy przy podjęciu decyzji o poddaniu się in vitro, która – jak to ujął –
Prof. Marian Szamatowicz jest szesnastym honorowym obywatelem Białegostoku.

W latach 2020-2021 rada miasta dwie osoby pozbawiła tych – nadanych im wcześniej – tytułów. Byli to katoliccy hierarchowie: kardynał Henryk Gulbinowicz oraz abp Sławoj Leszek Głódź. Uchwały białostockich radnych były konsekwencją decyzji dyscyplinarnych Stolicy Apostolskiej, związanych z tuszowaniem przez hierarchów nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. (PAP)